Staré odrůdy obilovin zažívají už roky boom, a díky za to. Věděli jste, že například špalda má nejvíce bílkovin ze všech obilovin a má podstatně dost vlákniny? Sice obsahuje i dost lepku, ale na rozdíl od bílé vymílané pšenice přináší našemu organismu mnohem více výživných látek. Lepek je celkem kvalitní, takže se může v receptech zaměnit dobře se stejnou gramáží za obvykle používanou bílou pšeničnou mouku s tím, rozdílem, že lepek ze špaldy je pro zdravý organismus lépe stravitelnější než z pšenice jako takové. Dá se to vysvětlit tím, že běžná pšenice je značně přešlechtěná a tělo spíše reaguje na toto, než na lepek.
Špalda nakliceno.cz má zároveň nízké procento tuku, ale vysoký obsah minerálů jako jsou hořčík, fosfor, vápník, draslík, železo a zinek spolu s vitamíny řady B 1 a B 2. A právě beta karoten chrání buňky před infekčními chorobami a podporuje spolu s tiokyanátem obnovu našich buněk. Někteří odborníci na výživu dokonce i tvrdí, že má pozitivní vliv v boji proti rakovinovým nádorům.
Tento druh staré pšenice se pěstoval už ve starém Římě, kde zastávala dokonce i funkci platidla, protože ji jako součást mzdy dostávali tamní legionáři. Tak byla považována za důležitou. Římské ženy svým mužům pak z obilí pekly koláče, které se nazývaly libum a balily jim je na cestu sebou je do ruksaku, když byli povoláni do boje. Všeobecně všichni věřili, že dodávají sílu v boji proti protivníkovi.
Dokonce se proslýchá, že svatá Hildegarda při své modlitbě měla vnuknutí, aby zesláblých nemocných připravila jídlo ze špaldy, protože je v ní ukryta obrovská síly a nemocné zase postaví na nohy. A toto vše obsahuje špaldová mouka – celou škálu zdraví. Je zdravější i proto, že zrno je obaleno dvojitou plevou, která brání poškození vnitřku a chrání ho tak před kontaminací a znečištěným podnebím. Je lépe stravitelnější, a proto vhodná při potížích s trávením.