Být podnikatelem neznamená vozit se ve značkovém voze, vlastnit poslední model mobilního telefonu za desítky tisíc korun nebo chodit v luxusním obleku šitém na míru. V této oblasti možná více než kde jinde je důležité šetřit. Většina těch, kdo se vrhnou do podnikání, nemá peněz nazbyt a zamotat se do leasingů jen pro pocit, že pokud někam přijedu bourákem, tak tím určitě všechny oslním, není zrovna tím šťastným vykročením do světa businessu. Je sice pravda, že si splátky můžete zahrnout do nákladů, ale s největší pravděpodobností se nebude jednat o jednu jedinou splátku, navíc za něco, co ke své práci až tak nutně potřebovat nebudete.
Čím menší náklady, tím lepší, svoji firmu musíte neustále rozvíjet a nezaostávat za ostatními, kteří podnikají ve stejném oboru. Proto v samém počátku buďte skromní a rozhodně nevyhazujte peníze za věci, které nejsou pro vaši práci nutné. Jen pro základní představu se držte několika zásad.
Svoje osobní peníze mějte vždy zvlášť od těch, které se týkají vaší práce. Neberte si ze soukromých peněz částku do podnikání a nedělejte to ani naopak. Navíc si tím můžete udělat docela slušný zmatek v účetnictví. O všech výdajích a příjmech mějte přehled.
Bez úvěru se asi neobejdete, ale i zde je na místě jít do toho s rozvahou a rozmyslem, nebude se jednat zrovna o malou částku a pár měsíců splácení. Nabídky jednotlivých bank pečlivě zvažte a důkladně si prostudujte všechny podmínky vč. poplatků a výše úrokové sazby.
Kancelář sice může působit reprezentativně, ale je opravdu nutná hned od začátku? Možná vám bude jen stačit stůl, židle a počítač někde doma v koutku. A pokud přeci jen budete potřebovat uspořádat pracovní setkání, pak není nic jednoduššího než si pronajmout prostor k tomu určený jen na nezbytně nutnou dobu. Snižování nákladů se nebojte, hlavně to nesmí být v rozporu se zákonem. Na účetní v tomto případě nešetřete.