V listopadu se loučíme s většinou okrasných květů, končíme se sklizní poslední zeleniny a ovoce, které ještě zůstaly na stromech a na záhonech. Zahrada se postupně začíná připravovat na zimu. Jedná se o měsíc, který je velice vhodný k přípravě kompostu. Na zahradě již nic moc nekvete, pouze příležitostně. Občas vykvetou pozdní chryzantémy, vřesy nebo pozdní šafrány. Zahradu však dostatečně ozdobí barevné listí, které jsou na stromech. A poté co popadají na zem, určitě je neodstraňujte ale o tom níže.
Pokud máte na zahradě růže, pak ke kořenům přihrňte zemin a přikrýt je chvojím. Záhony s trvalkami chraňte před zimou listím, nebo chvojím. Bude chránit rostliny před zimními mrazy. Skalku přikrývat nemusíte, v našich podmínkách to není nutné. Do poloviny listopadu můžete sázet málo choulostivé listnáče, především okrasné. Trvalky před zimou okopejte a pohnojte. Nezapomeňte také před zimou zazimovat letničky z balkonu.
V listopadu se ještě sklízí nejpozdnější druhy jabloní. Jablka netrháme za mrazu, spíše počkejte, až během dne poleví a až oschnou. Ke kořenům stromů přihrňte opadané listí, čímž ochráníte stromy před mrazy. Zbylé listí nechte popadané na zemi, přes zimu se rozloží a pohnojí vám trávník. Dále už vám zbývá jenom uklidit zahradní nábytek, který by se mohl v zimě poničit a zahrada je připravená na zimní spánek.
Pokud chcete poskytnout na zahradě útočiště ptákům, pak můžete nechat na stromech zbytek jablečné úrody, kterou byste nezpracovali, pověste na strom krmítko, do kterého občas nasypete ptákům zrní. Avšak nedávejte zrní ptákům, pokud ještě není země přikrytá sněhem. Ideálně si krmítko umístěte tak, abyste na něj viděli z okna. Někdo je umisťuje dokonce i na parapet u okna. V zimě pak můžete sledovat krásné barevné ptáky za oknem a hřát se horkým čajem či kávou.