Hypoteční úvěr je v současné době produktem většiny bank, je velmi oblíbený a každoročně ho využívají tisíce Čechů k realizování vlastních plánů a snů o bydlení. Jedná se ale také o účelový úvěr, který má striktně nastavené podmínky, které ovšem nabízí velmi výhodnou roční úrokovou sazbou. V současné době je to jen něco málo přes 1,5%. Jenže kdy je ten správný čas pro krok do dospělosti, kdy je ten správný čas vyrazit do banky?
Nerozhoduje jenom věk
Věk žadatele hraje v případě bank velmi důležitou roli. Jak už to tak bývá, výhrou není příliš nízký, ba naopak ani vysoký věk. Bankovní společnosti doporučují hypoteční úvěr na bydlení uzavřít mezi 26 až 35 rokem života. Existují však i atypické hypoteční úvěry jako je hypotéka osvč https://www.fahd.cz/hypoteka-pro-podnikatele/, hypotéka na podnikání, kde jsou podmínky odlišné.
V případě, kdy se rozhodne klient uzavřít hypoteční úvěr kolem 30 let, má poměrně velkou výhodu. Hypoteční úvěr může splácet dlouho, v některých případech i 30 let a tomu samozřejmě odpovídá i výše měsíčních splátek, která je v tomto ohledu ta nejnižší. Hypotéka uzavřená po 40 roku života už skýtá řadu problémů a banky v takových případech nejsou zrovna příliš vstřícní.
Po novele zákona z prosince 2016 Česká národní banka navíc upravuje nejvyšší možný věk dlužníka, do kdy by měl být úvěr splacen. Aktuálně je tato mez nastavena na 65 let. Řada bankovních, ale i nebankovních společností si však toto doporučení neber příliš k srdci a není tak žádnou výjimkou setkat se i s daleko vyšší hodnotou.
Stálý měsíční příjem
Stabilita žadatele je pro banku velice klíčová. Pokud má jejich klient pod kontrolou své měsíční příjmy a výdaje, je schopen vytvářen rezervy, je ideální kandidát na hypoteční úvěr. Pro stabilní klienty mnohdy banky nabízí i výhodnější úrokové sazby, neboť je zde menší riziko.