Povinnost mít zaregistrované firemní sídlo se týká všech právnických osob, včetně osob samostatně výdělečně činných. Pro ně to však může představovat problém, neboť často provozují svou činnost doma, avšak nechtějí, aby jejich adresa byla veřejná.
V takovém případě mohou využít virtuální sídlo pro OSVČ, tedy formu jakéhosi pronájmu, kde si namísto prostor pronajmou adresu, kterou si pak zaregistrují a na kterou jim bude chodit firemní pošta. Navzdory stále většímu podílu elektronické komunikace totiž především úřady stále posílají mnohé dokumenty klasickou poštou.
Je však potřeba přiznat, že podobně jako u mnoha jiných možností, se ani tato nemusí vždy vyplatit. Rozhodně není vhodná pro každého podnikatele, a je dobré vědět, zda bude výhodná právě pro nás. Zvážit bychom přitom měli několik faktorů. Tím hlavním je otázka, jak často bychom toto místo využívali k obchodním schůzkám. Pokud se budeme se svými obchodními partnery scházet často, je rozhodně lepší zvážit koupi či klasický pronájem, jakmile nám to finance dovolí.
Dále je otázkou, zda skutečně nepotřebujeme specializované prostory pro výrobu či provozování služby. Ani v takovém případě se nám totiž virtuální sídlo příliš nevyplatí, z pochopitelných důvodů. Bude totiž lepší uvést zde adresu místa, kde skutečně podnikáme. Vyjde nás to podstatně levněji, neboť nebudeme muset platit za virtuální sídlo.
Samozřejmě je zde také otázka peněz. V mnoha případech je jasné, že by klasický pronájem byl lepší, avšak podnikatel má prozatím nedostatek finančních prostředků. Nemovitosti totiž nejsou levnou záležitostí, a zdaleka ne každý si může dovolit platit byť jen nájem kancelářských či výrobních prostor.
Měli bychom tedy vše dobře zvážit, abychom později nebyli nemile překvapeni následky. Ty by totiž mohly mít značně negativní vliv na úspěch našeho podnikání, a tomu se rozhodně vyplatí pokud možno vyhnout.